Doktor Mehmet ERDİL
Kulak Burun Boğaz Uzmanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1 View

ÜLKE KODU

Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Ameliyatı, kulaklarda estetik kaygıya neden olan şekil bozukluğunu düzelten estetik cerrahi işlemdir. Bazı kişilerin kulak kıkırdağı zayıf olur bundan dolayı kıvrımların yeterli oluşmaması kulakların öne yada yana doğru kıvrılmasına neden olur ve bu duruma kepçe kulak adı verilir. Kepçe kulak problemi genellikle genetik yani aileden gelen bir şekil bozukluğudur. Kepçe kulak, çocuklarda 6 yaşından itibaren gözle görülebilir bir duruma gelir. Özellikle okul çağındaki çocuklar için kepçe kulak problemi arkadaş çevresinde ve yeni gireceği ortamlarda sıkıntı yaratabilir.

Kepçe kulaklar kadınlar tarafından saçlarıyla gizlendiği için çok büyük bir sorun teşkil etmez fakat erkekler için durum kadınlarda olduğu gibi kolay değildir. Özellikle ilkokul çağından ergenlik dönemine kadar erkeklerde kepçe kulak sorunu derin psikolojik yaralar açabilir. Kepçe kulaklar okulda alay konusu olabileceği gibi büyüme çağında olan çocuklar için hassas bir noktadır.

Kepçe Kulak Nedir?

Kulağın doğuştan kafatasından tek ya da çift taraflı olarak geniş bir açıyla ayrılması ve kıvrımlarının olmamasına kepçe kulak deformitesi denir. Doğumsal kulak anormalleri yaygındır, kepçe kulak bunların içinde en sık görülenidir. Halk arasında kepçe kulak denildiğinde büyük kulak algısı vardır. Aslına bakılırsa normal bir kulak yapısına sahip olan kişi ile kepçe kulak olarak tabir edilen kulak büyüklüğü aynıdır. Sorun sadece kulak kıkırdaklarının şekli ile ilgilidir. Bu tip hastaların kulak kıkırdak kıvrımları tek yada çift taraflı oluşmamıştır.

Kafa ve kulağın oluşturduğu açı normalinden daha fazla daha geniş olabilir. Bu kulağı dışarıya doğru açık gösterir. Özellikle arkadan bakılınca bu daha da belirgindir. Kulağın üst yarısında olması gereken kıvrımlar oluşmamıştır ve kulak dümdüz görünür.

Kepçe kulak tedavisi nedir?

“Kepçe kulak” deformitesi yüz görünümünü olumsuz etkileyen kulakların aşırı belirgin olduğu ve dikkat çektiği durumdur. Cerrahi olarak kepçe kulak ameliyatı ile sorunun çözümü sağlanmaktadır. Böylece büyük ve aşırı belirgin kulakların yanı sıra, şekli bozuk, deforme olmuş veya gelişimini tamamlayamamış kulaklar da düzeltilmektedir.

Otoplasti dediğimiz kepçe kulak ameliyatı, genellikle lokal anestezi ve ya sedasyon dediğimiz hafif uyku verilerek gerçekleştirilir. Operasyon süresi yapılacak işleme göre değişmekle birlikte ortalama 1 saattir. Kepçe kulak ameliyatında kulak arkasından görünmeyen bir kesiyle girilerek gerekli düzeltme işlemleri yapılır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılıyor?

Kepçe kulak ameliyatı için kullanılan birçok teknik mevcut olup hepsinde hedef aynıdır. Kullanılan teknikler farklı olsa da burada başarıyı etkileyen en önemli unsur hekimin tecrübesi ve hastanın kulaktaki deformasyon derecesidir. Cerrahın tercihine göre kesi yeri farklılık göstermektedir. Bazen kulağın tam arkasından kesi yapılır, bazen ise kulak önü tercih edilir. Kulağın ön tarafında yapılan kesi ile ameliyat daha kolay gerçekleşir fakat kulak arkasında olan kesi de ameliyat izinin çok daha kolay gizlenmesini sağlar. Sonuç olarak her iki yönteminde avantaj ve dezavantajı vardır. Kepçe kulak operasyonu için başvuran hastaların çoğu kulak kıvrımlarının az olması şikayeti ile gelir.

Yani kulak ile saçlı deri arasındaki açılanma normaldir. Bu hastalarda “modifiye kaye” yöntemini kullanılabilir. Bu yöntem ile hastanın cilt yüzeyinde kesi izleri olmaz sadece iğne delikleri açılır. İşlem bu deliklerden gerçekleşmektedir.

Kepçe kulak ameliyatı hangi yaşlarda yapılmalıdır?
Kulak 6 yaş civarında genel olarak gelişimini tamamlayıp erişkin boyutuna ulaşır. Psikolojik travmaların önüne geçmek için, özellikle okul çağı öncesinde kulakla ilgili şekil bozukluklarının düzeltilmesi için kulak estetiği ameliyatlarının yapılması önerilir. Kepçe kulak ameliyatı her yaşta gerçekleştirilebilir.

Kepçe kulak estetiği sonrasında iyileşme süreci

Kepçe Kulak ameliyatı sonrasında iki kulağa da baskı yapacak şekilde sargı uygulanır. Ameliyat sonrası ilk gün bir miktar ağrı duyulabilir. Sargılarınız açılıp çıkartıldıktan sonra hastalarımıza kulaklarını kapatacak şekilde tenisçi bandı yada saç bandı olarak adlandırılan bir bant kullanmaları önerilmektedir. Hastalarımızın kulak estetiği operasyonu sonrasında kulaklarında 3 ila 5 gün süre ile hafif bir şişlik ve kızarıklık olabilir, fakat bu durum geçicidir ve iyileşip tamamen düzelecektir. Kulak estetiği girişimleri hem iz kalmaması hem de iyileşme sürecinin hızlı olması açısından hasta ve hekimi memnun eden sonuçlar yaratır. Bandaj kullanımı 4-6 hafta boyunca akşamları kullanılmaya devam edilmelidir. Bu 4-6 hafta süresince voleybol, güreş vs. gibi kulağa temas edecek ve zarar verebilecek sporlardan uzak durmak gerekiyor.

Bu ameliyat sonucunda artık kulaklarınızı ortaya çıkarabilir ve rahatlıkla saçlarınızı toplayabilirsiniz. Ve herhangi bir şeyden çekinmeden sosyal hayatınıza özgüvenle devam edebilirsiniz. Uygulanan kıkırdak şekillendirici yaklaşım sayesinde acaba kulaklarım açılır mı? endişesi taşımadan, aynalara istediğiniz zaman rahatça bakarak ve kendimizle barışık bir şekilde yaşantımıza devam edebilirsiniz.

Kepçe Kulak Ameliyat Fiyatları

Halk arasında büyük kulak ifadesi kepçe kulak olarak değerlendirilmektedir. Oysa gerçek neden, kıvrım olması gereken bazı kısımların düz olması ve bu nedenle kulağın baş ile daha fazla açı yaparak öne doğru kıvrık olması yani önden bakıldığında kulağın daha fazla görünmesidir. Kepçe kulak durumunu düzeltmek için kulak estetiği yapılır.
Kepçe kulak doğuştan yada genetik olarak olmaktadır farklı bir sebebe bağlı oluşmaz. Herhangi bir hastalık ya da bozukluk belirtisi değildir. Kepçe kulak sorunu olan çocuk eğer okul çağında ise aile mutlaka çocuğun psikolojisini etkileyip etkilemediğine bakmalıdır. Çünkü bazen çocuklar bu durumu ailelerine söyleyemeyebilir ve ruhsal bunalım yaşayabilir. Bu nedenle eğer çocuğunuz bu durumdan şikayetçi ise mutlaka ailelerin dikkate alması gerekir.

Eğer ameliyat olacak olan çocuk kulağından şikayetçi değilse ailede bu konuda acele davranmamalı ve hastayı ameliyata zorlamamalıdır. Çünkü kulak ameliyatı her evrede yapılabilir. Eğer çocuklar bu konuda rahatsızlık duyup ameliyatı kendileri isterse bu tip hastalar daha uyumlu olmaktadır.  Çocuklarda 7-9 yaşında bu işlem yapılabilir.