Doktor Mehmet ERDİL
Kulak Burun Boğaz Uzmanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1 View

ÜLKE KODU

Burun Estetiği

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Burun estetiği ya da tıptaki adıyla Rinoplasti, burun kusurlarını iyileştirmek ve daha güzel bir görünüm sağlamak amacıyla yapılan bir işlemdir. Burun ameliyatı ile yüz hatlarınıza en uygun burun şekli verilir. Ameliyat sırasında alın-burun kökü, dudak-burun ucu arasındaki açı değiştirilebilir. Hastanemiz Kulak Burun Boğaz doktorları tarafından burun estetiği operasyonları titizlikle yapılmaktadır.

Alanında uzman doktorlar tarafından yapılması gereken burun estetiği, sadece dış görünüşü değil yaşam kalitesini de şekillendirir. Burundaki bazı şekil bozukluklarının altında çeşitli rahatsızlıklar yer almaktadır. Rinoplasti sayesinde burun etleri, polip gibi nefes almaya engel etkenler rahatlıkla ortadan kaldırılır.

Kimler Burun Estetiği Olabilir?

Burun estetiği olmak için illa tıbbi bir sebep olması gerekmez. Tamamen kişinin kendi isteğine bağlı olarak burun ameliyatı yapılabilir. Ancak rinoplasti, şekil bozukluğu ile bağlantılı olan rahatsızlıkları ortadan kaldırmak için de tercih edilmektedir. Burun estetiği olmanız için önemi sebepler şu şekilde sıralanabilir;

 • Burnun yüzdeki oranında anormallik olması
 • Burun içinde rahatsızlık verecek boyutta et olması
 • Burun ucunun düşük bir duruşa sahip olması
 • Burun kemiğinde eğrilik, çökme, çıkıntı gibi  anormalliklerin olması
 • Burna alınan darbe sonucu çeşitli bozuklukların oluşması
 • Burun deliklerinin eşit ölçülerde olmaması

Aslında bu saydıklarımıza ek olarak daha birçok sebep sıralanabilir. Rinoplasti yaptırmak isteyenler, doktor muayenesi sonucunda burnun durumuna dair detaylı sonuçlara ulaşır. Böylece doktor ve hasta arasındaki bilgi paylaşımıyla burna uygulanacak yöntemler belirlenebilir.

Rinoplasti Yöntemleri ve İşlevleri

Rinoplasti kararı aldığınızda iyi bir doktor seçmeniz büyük önem arz ediyor. İşini iyi bilen, alanında başarılı bir doktor tarafından yapılan cerrahi dokunuşlar ile bu süreci rahat geçirebilirsiniz. Bir diğer önemli konusu ise rinoplasti yöntemleri arasından istenilen operasyona uygun bir yöntemi belirlemektir.

Doktor ve hasta görüşmelerinde bu yöntem titizlikle belirlenir.
Burun estetiği denildiğinde ameliyatsız estetik işlemler de akla gelmektedir. Ufak dokunuşlarla burna geçici düzeltmeler uygulanabilir. Ancak bizim için önemli olan kalıcı bir görünüm yakalamak olduğu için ameliyatlı yöntemlerden bahsedeceğiz. Rinoplasti işlemi genel olarak açık ve kapalı olarak gruplandırılır.

 

Kapalı Rinoplasti Yöntemi

Günümüzde sıkça tercih edilen kapalı rinoplasti yöntemi ile burnu kırmadan, iz bırakmadan kolayca estetik müdahale yapılabiliyor. Bu yöntem, ameliyat ve iyileşme sürecinin kısa olması gibi avantajlara sahiptir. İşlem, burnun iç mukozasından girilerek, deri altından uygulanır. Burun kemerindeki düzeltmeler için uygun bir yöntemdir.

Açık Rinoplasti Yöntemi

Eğer ihtiyacınız olan cerrahi müdahale kapalı yönteme uygun değilse doktorunuz açık rinoplasti önerebilir. Açık ameliyatta, burun deliklerini ayıran orta bölüm kesilir ve burun derisi diğer dokulardan ayrılarak detaylı bir uygulama avantajı sunar. Dezavantajı ise; ameliyat süreci ve ameliyat sonrası iyileşme dönemi kapalı yönteme göre daha uzun sürer. Estetik olarak yine ciddi bir iz bırakmaz ve zamanla normale döner.

Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar, estetik müdahalenin iyi sonuçlanması ve hastanın sağlığı açısından önemlidir.
Ameliyat sonrası doktorunuz size kaç saat sonra su içip, yemek yiyebileceğinizi söyler. Genellikle bu aralık 3-4 saat olsa da sizin durumunuza göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle doktorunuzun dediklerine kulak vermelisiniz.

 • Aşırı sıcak yiyecek ve içecekler tüketmemelisiniz. Sert gıdaları çiğnememelisiniz.
 • Öne eğilmekten, ağır kaldırmaktan kaçınmalısınız.
 • Eğilmeniz gerekirse başınızı öne eğmeden dizlerinizin üzerinde yere erişebilirsiniz.
 • Sümkürmek gibi burna yönelik reflekslerden kaçınmalısınız.
 • Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durmalı ve doktorunuzun izni dahilinde ilaç kullanmalısınız.
 • Operasyon sonrası burna atel, alçı takıldıysa onu sudan korumalısınız.
 • Ve doktorunuza gitmeden asla kendi kendinize çıkarmamalısınız.

Burun estetiği sonrası oluşabilecek morluk ve şişlikleri en aza indirmek için ilk gün soğuk kompres uygulamak önemlidir.
Ufak burun kanamaları normal sayılsa da anormal bir kanama, burunda mordan siyaha dönen renk değişikliği, kötü koku gibi durumlar söz konusu olduğunda en kısa sürede doktorunuza danışmalısınız.